crochet

Colors of the Week 10 / Haftanın Renkleri 10

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Merhaba,

Bu hafta da iki farklı geri dönüşüm projesiyle karşınızdayım. Önce eski tişörtlerden tişört ipi yaptım, sonra da eski, ince bir kot gömlekten maske ve yelek diktim. Hemen başlıyorum:

1) Tişört ipi yapımı

Evde çekmecede bekleyen, bir işe yaramayı bekleyen bir sürü tişört var. Kumaşları çok esnek ve eski olduğu için kumaşlarından yeni bir şeyler dikmeyi sevmiyorum. Daha önce birkaç defa denedim, güzel olmadı. O yüzden, eski tişörtleri değerlendirmek için ip yapmaktan başka bir yöntem gelmiyor aklıma. Bu hafta 4 farklı tişörtten 4 yumak ip yaptım.

Her adımda fotoğraf çekmeyi akıl edemedim, o yüzden Paint çizimimle karşınızdayım:)

Kumaştan mümkün olduğunca fazla faydalanmak istedim. İlk iki tişörtte çeşitli denemeler yaptıktan sonra bir tişörtten tek parça halinde bir yumak çıkarmanın yolunu buldum. Önce boynundaki, kollarının ucundaki, kalın olduğu için ip olarak kullanılamayacak kısımlardan kurtuldum. Sonra beden bölgesini saç fırçası gibi dilimledim, yani sadece sol tarafından kestim, sağ tarafına hiç dokunmadım. Sonra sağ tarafında fırça diplerini çapraz çapraz keserek ipe dönüştürdüm. Buraya kadar anlattığım kısım internette bol bol anlatılmış. “Tişörtten ip yapımı” gibi aramalar yaparsanız kolayca bulabilirsiniz. Mesela şurda çok güzel görseller var.

Tişörtün gövdesinden tek parça ip yapmak en temel ve basit işlerden biri. Koltuk altlarından yukarı doğru gitmek isteyince işler karışıyor. Kendimce pratik bir çözüm buldum, size de anlatayım dedim, her gün çizüm bulmuyoruz ya:) Benim kullandıklarım hep kısa kollu tişörtlerdi. Gövdesini ip haline getirip koltukaltlarına kadar çıkınca, koltuk altlarını da kesip çöpe attım, çünkü o bölgede de pek çok yönde dikiş bir arada olduğu için ip yapılamayacak kadar kalın bir kumaş var. Ama kolları gövdeden ayırmadım.

İşte karşınızda diğer muhteşem Paint çizimim:) Kendisi tişörtün üst kısmını nasıl kestiğimi anlatıyor. Yeterince anlaşılır oldu mu bilmiyorum ama burda da açıklamaya çalışayım. Temel fikir şu, gövdeyi koltukaltına kadar ipe dönüştürdükten sonra, kollardan başlayarak, elips şeklinde kesmeye devam et. Boyun deliği civarında, artık kesilemeyecek bir noktaya gelince de bitir.

Bu şekilde bir tişörtten aralıksız, düğümsüz, tek parça halinde bir yumak ip çıkarabildim. Bir dahaki sefere, yine gece yarısında gaza gelip kesmeye başlamazsam, adım adım fotoğrafları çekip koyacağım ki Paint konusunda uzmanlaşmama gerek kalmasın! 🙂

2) 1 Gömlek = 1 Maske + 1 Yelek

Bazen lise matematiğine olan aşkım kabarıyor, olur olmaz yerlere matematik sokuşturmaya çalışıyorum böyle:) Evet, bu hafta eski, uzun kollu kot gömleğimden bir maske ve bir yelek çıkardım.

Gömlek çok rahat değildi, ceket gibiydi. Hani kollarını havaya kaldırmaya çalışırken koltuk altında, omuzlarında bir gerginlik hissedersin ya ceketle, öyle, hiç sevmediğim bir his veriyordu bu gömlek de. Şık görünüyordu ama benim için çoğu zaman rahatlık şıklıktan önemli olduğundan, kendisini pek giyemedim.

Çok az giymiş olmama rağmen bir de koltukaltları sarardı. Çok çabuk terleyenlerdenim ben de, o yüzden pek çok açık renkli tişörtümün koltukaltlarında hafif bir renk değişikliği oluyor, sinir bozucu. Bunu çözmeye yönelik bir deterjan aldım bakalım belki işe yarar. Ama ondan önce, rahsız olduğu için giyemediğim bu gömleği kullanılır hale getirmem gerekiyordu:)

El dikişinde çok iyi değilim, bir de kumaşları da çok sağlam olmayınca, elde diktiğim eski maskeler (şuradan hakkındaki yazıya göz atabilirsiniz) yıkandıkça sökülmeye başladı, mecburen bir an önce yeni bir maske dikmem gerekti. Bu gömleğin kumaşı ince kotumsu olduğu için daha bir kararlı duruyor, o yüzden onu seçtim. Şuradaki kalıbı kullandım. Yani aslında bu linkteki bilgilerden sadece kalıp pdf’inden faydalandım. Yazıyı hazırlayan kişiye ayıp olacak ama metni hiç okumadım. Ama bence gayet mantıklı bir sebebim vardı: Aklımda çok net bi taslak olduğundan, dikiş adımlarına değil, sadece standart bir yüz maskesinin ölçülerine ihtiyacım vardı. Tabi bu yaptığımın bir hata olduğunu sonradan anladım, siz de en sonda şahit olacaksınız sebebine:)

Öncelikle bir kağıda pdf’tekinin aynısı bir kalıp çizdim. Gömleğin kollarından bu kalıbın aynısı olan 4 parça kestim çünkü kumaş çok kalın olmadığı için iki katlı yapmayı düşündüm. Bu parçalardan iki tanesini birbirine diktim dikiş makinesiyle.

Sadece kesik çizgili olan yerleri diktim, dikişsiz olan yeri kullanarak içini dışına çevirdim. Aynı işlemi diğer iki parçaya da uyguladım.

Sonra her biri ters yüz edilmiş iki kat kumaş içeren iki parçayı geniş yuvarlak (ortada kırmızı çizgiyle belirttiğim) kenarlarından birbirine diktim ve son adım: Maskelerin iki ucunu içlerine kıvırıp diktim, lastikleri geçirip düğümledim ve bitti!

Ve evet, fotoğrafta, tarifi düzgünce okumamanın, ya da şöyle diyeyim, sadece rakamları kullanıp tarifi kullanmamanın sonucunu görüyorsunuz. Olması gerekenden büyük bir maske:) Yine de sorun değil, düşmüyor, hatta burnumu ve ağzımı çok iyi kapatıyor. Ve hatta toplu taşımaya binmeden önce çok koşturmadıysam, gözlüklerimin buğulanmasını da önlüyor! Benim için çok büyük bir artı bu çünkü eski maskemle metroya binince gözlüğü çıkarıp beklemem gerekiyordu.

Kolları kesince fark ettim ki, kalandan güzel bir yelek yapılabilirdi. Başlangıçta elimde kalıp olmadan kol girintilerini kesmeye çekindim. Sonra kumaş sabunuyla rastgele bir çizgi çektim, masaya koyunca güzel görünüyordu ama giyince de güzel görünecek miydi? Bir türlü emin olamadım. Çünkü kumaşı iki boyutlu halinden çıkarıp vücutta nasıl duracağını hayal etme, tasarlama konusunda hala çok becerikli değilim. Kendime güvenemedim ama kaybedecek neyim vardı ki? Zaten kolları kesik halde de giyilmeyecek durumdaydı, bi an cesaret geldi, aldım makası elime, kestim gitti. Sonra yarım santim kadar içine kıvırıp yine makineyle diktim ve bence oldu:

Koltuk altı kısmı geniş olduğu için artık hem daha rahat hem de sararma problemi olmayacak. Bu haliyle öncekinden daha sık giymek isteyeceğim kesin yani:)

Bu haftalık da bu kadar. Buralara uğradığınız için teşekkür ederim. Umarım eski şeyleri dönüştürmek konusunda az da olsa ilham veriyorumdur birilerine, ben böyle yazıları okudukça kafamda fikirler cirit atmaya başlıyor çünkü:)
Selamlar,
Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

Not: Etsy dükkanıma göz atmayı unutmazsanız sevinirim:) ColoroClock

(For English, please click the round ‘1’ button below)

One thought on “Colors of the Week 10 / Haftanın Renkleri 10

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s