crochet

Colors of the Week 9 / Haftanın Renkleri 9

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Merhabalar,

Biliyorum, bir haftayı atladım ama bence geçerli bir sebebim vardı: Hollanda’da hava ısındı! Bütün yazı montla geçireceğimizi düşünürken birden 30 derecenin üstüne çıkarak hepimizi şaşırttı. Üstelik normalde sıcak havanın hemen ardından gelen fırtınalar da yoktu bu sefer. Sıradan bir Akdeniz yazı gibi, gündüz sıcak, gece serindi. Denize bile girdim burda ilk defa! Tuzlu suyun tadını almak, bacaklarımda kumların varlığını hissetmek çok iyi geldi… Eşim de, ben de izin kullandık bir hafta, hiçbir yere gitmeden, hiçbir şey düşünmeden, yapmadan evde terleye terleye oturduk, çok iyi geldi. Tabi hiçbir şey yapmadık derken biraz abartmış olabilirim, geri dönüşümsel projeler hariç:) Başlayayım o zaman:

1) İşlemeyle tişört yamalama

Kıyafetlerimin üstüne işlemeyle desenler yapmayı uzun zamandır denemek istiyordum ama bir türlü cesaret edemiyordum, ta ki… yeni aldığım tişörtte birkaç yıkamadan sonra delikler oluşana, bir de ben üstüne yemek sıçratana kadar. Askıdan alıp, gelecek projeler çekmecesine attım hemen tişörtü.

Kendisi bu, tamir edilecek yerler de eteklerinde
Solda yemek lekesini, sağda da delikleri görüyorsunuz

Tabi benim makinesel beynim bu tamir edilecek yerlere uygun şekiller düşünmeye, araştırmaya başladı. Tabi bu sırada epey zaman geçti, erteledikçe erteledim. Sonunda beynimin deli tarafı diğer tarafa isyan etti: Ya bi bırak şekli, modeli, patterni, kafana göre yap bir şey işte, erteleyip durma! diye bağırdı sağolsun ve sonunda harekete geçtim:

Ben sevdim sonucu efem, artık daha sıcak bakıyorum işleme işine. Baya zevkliydi. Bu kumaş her yıkamada bir delik daha açar gibi duruyor, her seferinde yeni desenler eklerim artık:)

2) Yeni çamaşır sepeti + tişört

Ikea’daki en ucuz katlanabilir çamaşır sepetlerinden vardı bizde, epey de kullanışlıydı ama 3 senenin sonunda parçalandı. Aslında plastik kısmı daha önce de yırtılmıştı ama küçük bi bölgeydi, el dikişiyle tamir etmiştim, onun üstüne epey bir süre daha kullandık. Artık şu halinden sonra tamir edilecek tarafı kalmamıştı.

Plastik kısmını attım tabi ama metal kısmı bizim ev civarındaki geri dönüşüm kutularına sığmazdı. Dolayısıyla hemen “acaba ben bununla bir şey yapabilir miyim?” sorusu geldi aklıma. Sonra birden ışık yandı: Ben buna yeni bi çamaşır sepeti dikebilirim! dedim.

Evdeki kumaşlara bakındım, annemin uzun zaman önce, benim bi şekilde değerlendireceğimi düşündüğü için verdiği yukarıdaki elbiseyi buldum. Tam yeri tam zamanıydı. Siyah dantellerini kestim, sonra “bi şekilde” kullanmak üzere bir kenara kaldırdım. Elbisenin eteklerini dikerek alttaki deliği yok ettim, çamaşır sepetinin boyunu ölçtüm, ona göre elbisenin eteğini kestim, kestiğim yerden katlayıp diktim ki sökülmesin. Sonra metal ayaklara bağlamak için kurdelalar diktim. Oldu bitti:

Tabi elbisenin üst kısmına da bir el attım hazır buraya kadar gelmişken. Kollarını ve belini içe kıvırıp diktim ve hoop yepisyeni bi tişörtüm oldu durup dururken:)

3) Örgü kareleri birleştirmece (hırka için)

Haftalardır bahsettiğim örgü kareleri sonunda birleştirmeye başladım. Hepsinin modeli farklı, dolayısıyla boyu da farklı. Bir şekilde uydurup denk getirmeye çalışıyorum. Bu birleştirme işlemiyle ilişki durumumuz karmaşık diyebilirim. Zevkli mi, işkence mi, karar veremiyorum. Her saniye değişiyor fikrim. Boyları farklı olduğu için otomatiğe bağlayamıyorum, düşünmem, yeni çözümler üretmem, beynimi kulanmam gerekiyor. Bu yüzden bazen zevkli, bazen bitse de gitsek dedirtiyor 🙂 Son hali şu:

Bu haftalık da bu kadar, okuduğunuz için teşekkür ederim:)
Selamlar,
Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

Not: Etsy dükkanıma göz atmayı unutmazsanız sevinirim:) ColoroClock

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s