crochet

Colors of the Week 6 / Haftanın Renkleri 6

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Merhabalar,

Geçen hafta buralarda değildim. Kendime izin vermek istedim bir haftasonluğuna. Uzun uzun tatile çıkamıyoruz, bari yaşadığım yerde kendime böyle tatil havası vereyim dedim. Hollanda’da turistlik yaptık tekrar, gezdik, işle, günlük hayatla, ev işleriyle ilgili hiçbir şey düşünmedik, konuşmadık. Buna ihtiyacım vardı çünkü bu sıralar saçma sapan, küçük fakat sinir bozucu rahatsızlıklarım oldu. Hastalık hastası gibi hissediyordum kendimi. Kulağımda deli gibi bir kaşıntı ve sonunda ağrı, üstüne yatamama hali, yirmilik dişlerimde ağrı, saç diplerimde sanki birileri yoluyormuşçasına bir sızlama…

Saçımı kestirerek başladım işe, böylece saçımı toplamak zorunda kalmayacaktım ve eski saç kremime geri döndüm. Şimdilik sıkıntı kalmadı. Aile doktoruna gittim kulak için, temizlenmesi gerekiyormuş çünkü kulak pamuğuyla temizlerken bütün kiri içeri doğru itmişim. İyi bir şey yaptığımı sanarken zarar vermişim kulağıma yani. Başka neler yapıp farkında olmadan zarar veriyorum acaba, düşüncesi sardı tabi… Yirmilik dişim için de sonunda randevu aldım, gittim çektirdim. İlkini Türkiye’de aldırmıştım, çok zor geçmişti, epey ağlamıştım, öyle olunca şimdikinden de korkuyordum tabi ama bu sefer çok iyi geçti, doktor bitti deyip 2 dişi gösterince sevinçten sarılacaktım Korona olmasa:) Şimdi geriye kaldı bir diş, o da Eylül’de alınacak. Korkum kalmadı hiç.

Tabi bunlar biraz da bahane. İki haftadır mütemadiyen yıldız küpelerin rengini, şeklini güzel gösterecek fotoğraflar çekmeye, ışığı ayarlamaya vs uğraştım Etsy dükkanım için ama olmadı bi türlü. Elişinden soğuduğumu fark ettim. Neyi sevdiğimi hatırlamak için, bu küpeleri bi kenara koydum, asıl sevdiğim şeyi yapmaya başladım: Eskiler alıp, kırpıp kırpıp yeniler yapmaya:) Buyrun başlayalım:

1) Eski kıyafetten kırlente…

İkinci elciden aldığım bir hırkam vardı, sırf rengini beğendiğim için satıcının gazına gelip küçük gelmesine rağmen almıştım. Eve geldim, dolaba koydum, birkaç ayda bir çıkarıp deneyip geri koydum. Hep bir mutsuzluk sebebi oldu benim için. Kullanmadığım halde dolapta bekleyen kıyafetler hep öyle. Geçenlerde dolabı sadeleştirirken tekrar baktım, tekstil çöpüne atmaya kıyamadım. Normalde oraya atınca, belediye toplayıp ikinci el dükkanlarına götürüyor. Benim hırka zaten çok eski görünüyordu, bir başkasının da işine çok yaramazdı, hem de renklerini o kadar sevmiştim ki kendim bir şekilde değerlendirmek istiyordum. Kumaş çekmeceme koydum ben de. Kırlent kılıfı, sandalye örtüsü vs olarak değerlendireceğime söz verdim kendi kendime.

İşte kendisi şöyle bir şey:

Gövde kısmından ikiye kestim hırkayı. Üst kısmıyla ne yapacağımı hala bilmiyorum. Elbet bir gün onun için de ilham gelir:)

43 cm X 37 cm

Gövde kısmının üst ve alt kenarlarını elle diktim. Böylece kenarlarında dikilmemiş yer kalmadı. Düğmeli kısmından iç yastığını koyacağımı düşünerek böyle yaptım. 43 cm X 37 cm oldu.

Sonra iç yastığını yapmaya geldi sıra. Yastığın iç kılıfını yapmak için şu eski tişörtü kullandım:

Makineyi çıkarmaya üşendiğim için yine elle diktim kenarlarını. Köşesinde ufak bi boşluk bıraktım ve içini uzun zamandır biriktirdiğim aşağıdaki malzemelerle doldurdum:) Daha önceki dikiş işlerinden artan parça kumaşlar, eski (ama temiz 🙂 çoraplar, artan parça ipler…

Sonuç da yukardaki gibi. Köşeleri tam dolmadı, biraz elyaf ekleyeceğim içine sonra.

İşte eski kıyafetleri kullanarak sıfırdan kırlent yapmanın bir yolu. Şimdilik kullanışlı görünüyor:)

2) Etsy’deki yeni yazlık saçbantlarım

Etsy’ye yeni koyduğum yazlık saç bantlarına aşağıdaki resimlere tıklayarak göz atabilirsiniz:)

Haftaya tekrar görüşünceye dek,
Renkli kalın, kulak pamuğu kullanmayın!:)
Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

Not: Etsy dükkanıma göz atmayı unutmazsanız sevinirim:) ColoroClock

(For English, please click the round ‘1’ button below)

2 thoughts on “Colors of the Week 6 / Haftanın Renkleri 6

    1. It’s really interesting btw, it is a very basic and simple information, why do people not know about it? Maybe there is a cotton swab lobby ruling the world secretly=) thank youuu, I love making new things from old and unuseful things=)

      Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s