Colors of The Week

Colors of The Week 5 / Haftanın Renkleri 5

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Merhabalar,

Bu hafta biraz tembellik hakkımı kullandım, pek üretken değildim. Havanın bulutlu olmasından mıdır, yoksa hayatın gelgitlerinden midir bilmem öyle geldi geçti. Arada bir hepimizin böyle tembel zamanlara ihtiyacı var sanırım. 🙂

Hadi hemen başlayalım:

Bu kullandığım görsellerin bir kolajı: 1) Koyu gri renkli tığ işi kareler 2) Rengarenk yıldız ve çiçek şekilli küpeler, kolalama işlemi sonrası masanın üzerinde dizilmiş, kurumayı bekliyor. 3) Aşırı sertleşmiş bir tığ işi çiçek modeli.

1) Kolalama Denemeleri

Örgü çiçek küpelerimi sabitlemek için yaptığım ıslatıp iğneleme yönteminin yeterli olmadığını fark ettim. Annem kolalardı eskiden dantellerini, aradım sordum nasıl yaptığını ama hatırlayamadı ne yazık ki:) Mecbur internetlere daldım. Nişasta gibi mutfak malzemeleriyle bir karışım hazırlanıp yapılabiliyormuş ama ben ilk defa deneyeceğim için hazır tekstil sabitleyicilerle işe başlamak istedim. Amsterdam’da Pipoos diye bir hobi dükkanından Paverpol aldım. Nasıl kullanmam gerektiğine dair internette yeterince bilgi bulamadığım için deneyimlerimi yazayım diyorum, elbet birinin işine yarar.

Uygun sertliğe ulaşmak için birkaç deneme yapmam gerekti. Şimdi, bu sabitleyicinin iki şekilde kullanılabileceği söyleniyor: 1) Örgüyü içine iyice daldırarak 2) Fırçayla örgünün üstüne sürülerek. Ben daha pratik olacağı için önce içine daldırma yöntemini denedim. Kullanmadığım bir çiçek motifini daldırdım, fazlasını parmaklarımla sıkarak akıttım, düz bir zeminde kuruttum. Sonuç aşırı sertti. Masaya vurdukça taş gibi ses çıkartıyordu. Dokusu da tamamen farklıydı, her bir ip parçacığında beyaz sabitleyicinin artıkları görülebiliyordu. Soğuk/sıcak suyla yıkamaya çalıştım ama tabi ki bir işe yaramadı çünkü su geçirmezmiş aldığım ürün. Yani şöyle oldu:

Aşırı sertleşmiş tığ işi çiçek. İlk kolalama denememin sonucu.

Şu sonuca vardım: İçine daldırmak iyi bir yöntem olabilir ama sadece dantel ipi gibi daha ince ipler için ve örgüyü gerçekten çok sert yapmak için. Küpe için o sertliğe gerek yok, en azından benim kullandığım iplerde.

Kolalanmış beyaz danteller. Resmin ortasında şu yazı var: "How to Stiffen Fabric" (Kumaş nasıl kolalanır)
Kaynak için resme tıklayın.

Sonra ikinci yönteme geçtim; Paverpol’ü fırçayla uyguladım fakat yine çok sert oldu, sevmedim. Ben de yaklaşık 1 ölçü Paverpol’e 3 ölçü su olacak şekilde bir karışım hazırladım ve karışımı küpelerin arkasına fırçayla sürdüm ve en az 5 saat kuruttum. Bu kez tam istediğim sertliğe geldi. Sonunda!

Kolalama sonrası kurumak için bekleyen çiçek ve yıldız şeklinde tığ işi küpeler.

2) Tığ İşi Örgü Karelere Devam…

Daha önce Haftanın Renkleri 2 yazısında bahsettiğim, tığ işi kitabımdaki modellerden ördüğüm karelere devam ettim. Sonunda hepsini birleştirip hırka yapmak niyetindeyim.

3) Küpe dosyası

Satmak için yaptığım küpeleri bir dosyada saklıyorum artık. Zarar görmelerini engellemek için iyi bir yöntem bence.

Bu haftalık bu kadar..
Size daha verimli bir hafta dilerim:)
Renkli kalın,
Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

Not: Etsy dükkanıma göz atmayı unutmazsanız sevinirim:) ColoroClock

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s