Colors of The Week

Colors of the Week 3 / Haftanın Renkleri 3

(For English, please click the round ‘1’ button below)

Selamlar,

Nasılsınız? Valla bugünlerde güneş yüzünü gösteriyor sağolsun, arada bir yağmur da yağıyor, hem bize, hem doğaya güzel gelen şeyler bunlar. Bu yüzden keyfim yerinde. Bu doğal ışıkla fotoğraf çekmek de kolaylaştı hem.

Bu hafta size sunmak için 5 rengim var:

Bu hafta yaptığım şeylerin fotoğrafı: Mankenin üzerinde, siyah-beyaz desenli el dikimi yüz maskesi, zeminde tığişi renkli saçbandı, yıldız şeklinde sarı, mavi ve mor küpeler. Tüm bunların altında tekli koltuk için diktiğim kırkyama örtünün tek parça kot kumaşından oluşan arka tarafı.

1) Yeni Yüz Maskem

Hollanda’da toplu taşımada maske kullanımı zorunlu artık. Benim de işe gidip gelirken giymem gerekiyor. Elişlerini seven biri olarak tek kullanımlık maskeleri kullanmayı hiç düşünmedim tabi ki:) Bir maske dikmiştim daha önce ama her gün aynı maskeyi giymek sağlıklı gelmediği için iki tane daha diktim. Bu kez makinesiz bir tarif aradım, epey kolay bir tane buldum. Eski şortlarımdan birinden iki maske çıkardım. Bir maskeye 23 cm çapında bir dairelik kumaş gidiyor. Hatta videoyu izleyince de görürsünüz, bu daire 4 parçaya bölünüyor. Yani elinizde küçük parça kumaşlar varsa onlarla da dikebilirsiniz. Kaynak şurada.

Mankenin üzerinde, siyah-beyaz desenli, eski şortlarımdan birinden kesip elde diktiğim yüz maskesi.
Mankenin başının arka tarafında, ördüğüm kulak koruyucu bulunuyor.

İkinci resimde de kulak koruyucuları görüyorsunuz. Türkçe çevirisini daha önce yazmıştım, burada.

2) Yıldız Küpeler

Birkaç yıldız küpe tasarladım, ördüm. Kendim tasarladığımı düşündükçe mutlu oluyorum 🙂 Yapması çok zevkli geldi, o yüzden belki satabilirim diye düşündüm. Farklı renklerle bol bol yapıp Etsy’de satışa koyasım var:)

Metal kancalı, sarı, mavi ve mor renklerinde, yıldız şeklinde küpeler. Resmin köşesinden, renkli tığişi saçbandının bir kısmı görünüyor.

3) Yazlık Rengarenk Saç Bandı

Bir saç bandı örüyorum bu sıralar. Rengarenk bir şey tabi ki:) Geçtiğimiz yazılarda bir tane ördüğümü ama çok tatmin olmadığımı, son noktaya gelmediğini söylemiştim. Saça tam tutunmuyordu. Ama bir arkadaşım o fotoğrafı görmüş, kendisine de örmemi istedi, ondan tekrar gaza geldim:) Yeni örgü kitabımdaki ilmekleri deniyordum aynı zamanda. İkisini birleştirdim, böyle bir şey çıktı ortaya. Sanırım bu sefer yazlık kullanışlı bir saç bandı yapmayı başardım, arkadaşımın ve her haftanın konularından biri olacak gibi görününen kitabımın katkılarıyla:)

Soldaki resimde renkli saç bandı ve sarı, mavi ve mor renklerindeki yıldız küpeler duruyor. Sağdaki resimde ise mankenin üzerinde diktiğim siyah beyaz yüz maskesi ve renkli örgü saçbandı var.

4) Küçük Koltuk Örtüsü

Kırkyamanın en kolay dikiş projelerinden biri olduğunu düşünme hatasına düştüm bu hafta. Dikiş becerilerimi geliştirmek istemiştim çünkü kottan sırt çantası yapmak niyetindeydim. Kıymetli koltuğumuza sıcak havalara uygun bir örtü dikerek kolay (!) bir projeyle alıştırma yapayım dedim. Altı üstü dikdörtgenleri birbirine dikeceğim diyordum ama hiç de öyle kolay olmadı. Sonunda bir arkadaşımdan öğrendim ki, sırtçantası dikmek kırkyama yapmaktan çok daha kolaymış… Neyse, en azından bu iyi haber sayesinde cesaretim kırılmadı. Vazgeçmek yok! 🙂

Koluk örtümün dikiş aşamalarını gösteren bir kolaj: 
1 - Kullandığım eski kotlar
2- 16 tane eşit ölçülü dikdörtgen kestim.
3- Bu dikdörtgenleri iğnelerle birbirine tutturdum (arkadan görünüm).
4- İğnelerle tutturduğum dikdörtgenlerin önden görünümü. 
5- Dikiş makinesiyle dikdörtgenleri birbirine diktim. 
6- Eski kotlardan büyük bir parça diktim ve bu da kırkyama örtünün arka tarafı oldu.
Kırkyama örtüyü, tekli koltuğun oturma yerine koyarak kullandığım halinin fotoğrafı.

5) coloroclock.com’dan Haberler

Bu siteyi daha kullanışlı hale getirmeye çalışmak, uzmanı olmadığım için, o kadar çok zamanımı alıyor ki, Haftanın Renkleri’ne yazmadan edemedim. Hem de benim gibi websitesiyle boğuşanlarla fikir alışverişinde bulunuruz bu sayede belki diye düşündüm.

  • Etkinlik takvimime Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına yeni etkinlikler ekledim. Es geçmeyin derim! Özellikle Hollanda’da yaşayanlar için güzel. Temmuz ortasında el yapımı ürünler için bir online satış pazarı açılıyor. Ben de satıcı olarak başvurdum, kabul edilirsem çooook sevineceğim. Edilmezsem de takibi bırakmam çünkü çok güzel bi fikir bence. Bu Korona günlerinde hem el emeği ürünlere ulaşmak için güzel bir fırsat, hem de üretenlere destek.
  • Bir de Etsy dükkanımı kolayca bulunabilecek bir yere yerleştirdim. Sayfanın en üstünde Color o’Clock başlığının altındaki sekmelerden “My Etsy Shop”a tıklarsanız, dükkanıma yönlendiriliyorsunuz artık 🙂

Bu haftalık da bu kadar.
Neşeli, güneşli ve renk dolu bir hafta diliyorum hepinize,
Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

Not: Etsy dükkanıma göz atmayı unutmazsanız sevinirim:) ColoroClock

(For English, please click the round ‘1’ button below)

One thought on “Colors of the Week 3 / Haftanın Renkleri 3

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s