Colors of The Week · crochet

Colors of the Week 1 / Haftanın Renkleri 1

(For English, please click here or the round ‘1’ button below)

Merhaba dünyalı,

Nasılsın? Görünen o ki, hepimiz karanlık, bol bulutlu günlerden geçiyoruz. Korona’nın ardından ekonomik kriz beklerken, ırkçılık beliriverdi önümüzde. Sanırım, sırf 21. yüzyılda olduğumuz için, ırkçılık, eşitsizlik, adaletsizlik gibi şeylerin artık var olamayacağına inanmaya meyilliyiz ama ne yazık ki gerçekler bu ideallerin çok gerisinde kalmış. Çok sinir bozucu gerçekten. Bir yandan da Hollanda’da Korona sonrası normale dönme çabaları başladı ve bu da geriyor beni.

Kısacası bu sıralar hepimiz gibi benim de sinirlerim az biraz alt üst oldu ve yine elişlerine sığındım. Her yazıda elişlerinin ne kadar da faydalı olduğundan bahsedip duruyorum sanırım ama o kadar doğru ki! Şu #EvdeKal döneminde evde bir dakika bile sıkılmadım. Aklımda hep yapılacak bir şeyler vardı, ki bunlar öyle “ev süpürülecek” türünden zorunlu işler de değildi. Eskiyi yeniye dönüştürmek ya da yeni şeyler yapmak gibi işlerdi. Hala hepsini bitiremedim ve biraz üzülüyorum da buna ama kesinlikle şikayet etmiyorum. Çünkü biliyorum ki böyle projeler asla bitmez. Ne zaman Instagram’a, Pinterest’e ya da takip ettiğim elişi bloglarına göz atsam yeni fikirler beliriveriyor kafamda, gerçekleştirene kadar da orda bi köşede bekliyor. İşte bu durumu seviyorum.

Elişlerinin (bu arada elişinden kastım sadece örgü vs değil, elle üretilen her şey) bu faydasını gördükçe, online dünyada daha çok paylaşımda bulunmak için kendimi zorlamaya karar verdim. Çünkü başkalarına ilham vermenin yanında, biliyorum ki, yaptıklarımı yazdıkça aklımda daha çok yer edecekler, böylece beni daha çok mutlu edecekler. E böyle bir faydaları varken, neden değerlendirmeyeyim? Bu amaçla #HaftanınRenkleri adlı bir yazı dizisine başlamayı düşündüm. Adı üstünde, haftalık olacak ve o hafta içinde elişiyle bağlantılı olarak yaptıklarımdan, gördüklerimden, öğrendiklerimden kısa kısa bahsedeceğim.

E hadi başlayalım o zaman. Bu ilk seferki biraz uzun olacak, çünkü Mayıs ayında yaptıklarımı içerecek ama gözünüz korkmasın, sonraki yazılar daha kısa olacak:)

Haftanın Renkleri 1

1) Bir Soru:

Küçükken annemin öğrettiği, çok temel olduğunu düşündüğüm bir ilmek çeşidi vardı. Örgüye son yıllarda tekrar başlayınca her yerde karşıma çıkacağını sanmıştım ama örgü tariflerinde de, kitaplarda da bir türlü bulamadım. Siz bilir misiniz acaba? Trabzandan uzun, ikili trabzandan kısa oluyor.

Zincir çektikten sonra;
Birinci adım: Tığı 3. zincire başına dolayarak batırın (tığ üstünde 3 ilmek oluşsun),
İkinci adım: Tekrar başına dolayarak ilk ilmekten geçirin (tığ üstünde yine 3 ilmek oluşsun),
Üçüncü adım: Tekrar başına dolayarak bu kez 2 ilmekten tek seferde geçirin (tığ üstünde 2 ilmek kalsın),
Dördüncü adım: Son kez başına dolayarak kalan iki ilmekten tek seferde geçirin.

Yazıda ismini sorduğum ilmek çeşidinin resimli anlatımı

Bir tarif yazmak istiyorum, içinde bu ilmeği kullanıyorum. İsmini öğrenemezsem “anne trabzanı” gibi bir isim vermem gerekecek:)

2) Yapboz:

Karantina dediğin yapbozsuz olmaz dedik, bu güzel resmin 500 parçalık yapbozunu yaptık eşimle.

500 parçalık yapboz, Van Gogh, Yıldızlı Geceler,

3) Maske:

İlk maskemi diktim sonunda. Tarif şurada. Bu haftasonu bir tane daha dikmeyi planlıyorum. Bu kez daha renkli bir kumaş kullanacağım.

yüz maskesi
Ben, değişmeyen arkaplanım ve maskem

4) Küpeler:

Bolca küpe yaptım, satmayı düşünüyorum ama hangi platformu kullanacağıma karar veremedim henüz.

5) Boyunluk:

İlk defa bir başkası için örgü test ettim. @mrgcrochet ‘in tarifiyle bu aşağıdaki boyunluğu yaptım. (Daha fazla fotoğraf için buradan.) Çok kolay ve zevkli bir tarifti, kendisinin instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Hardal sarısı, krem ve yeşil renklerle ördüğüm tığişi boyunluk

6) Boyama:

Bu aşağıdaki yuvarlak sehpayıı boyamak uzun zamandır (yaklaşık 3 yıldır) aklımdaydı. Normalleşmeye başlayacağımızı duyunca, bir daha boş vaktim hiç olmayacakmışçasına sarıldım fırçaya. Sonra gaza geldim, paslanmaya başlayan balkon masasını da boyadım. Akrilik boya metale kolay kolay tutunmuyormuş, öğrenmiş oldum. Başka renk yoktu evde, ikisi de kırmızı oldu ama olsun, daha bi eve benzedi ev.

7) Yazlık saçbantları:

Henüz ne yapacağımı bilemediğim pamuklu iplerime alışmak için saç bandı denemelerim oldu. Bir şeyler eksik gibi geliyor, tam tatmin olmadım ama kullanıyorum.

8) Bilinçli olarak aldığım ilk örgü kitabım:

Daha önce ikincielcilerden filan kitap bulup severek okuduğum olmuştu ama ilk defa araştırmalarımı yapıp, belli bir kitabı seçip aldım. “The Complete Book of Crochet Stitch Designs”. İçinde tam 500 farklı ilmek çeşidi var. Çok sevdim, tam bir kaynak kitap. Şekiller o kadar açıklayıcı ki, anlamak için İngilizce bilmek şart değil. Biraz zikzak alıştırması olsun diye atkı örmeye başladım hemen.

The Complete Book of Crochet Stitch Designs isimli tığişi kitabı ve bu sıralar kitaptaki zikzak örgü tarifini kullanarak ördüğüm mavi tonlarındaki atkı.

Şimdilik bu kadar,
Bir sonraki yazıda buluşmak üzere,
Hepimize bol renkli günler dilerim,
Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

(For English, please click here or the round ‘1’ button below)

2 thoughts on “Colors of the Week 1 / Haftanın Renkleri 1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s