crochet

Transformation of a Hat to a Pillow/Bir Şapkanın Kırlente Dönüşümü

(Türkçesi aşağıda)

Hello dear people,

How are you? I hope you are all fine in these crazy times. Even though I don’t read the news very often, I can’t help it but hear something bad everyday. I suppose I’m ignoring bad news and this ignorance is becoming like my protective membrane for my psychological health. I don’t know if it’s really healthy ( actually it doesn’t sound very healthy) but for now it helps to keep my mood and my mind OK.

And of course when I talk about psychological health or peacefulness or whatever, I have to mention crocheting too. In these days it is my best friend. Like every friendship we have some ups and downs too and today I’m gonna tell you a story about these ups and downs.

Once upon a time (in October 2019) I began to crochet a hat by following a pattern from a magazine in Dutch. Attention here please: in Dutch. I thought it would be a nice challenge for my knowledge of Dutch. Well…

crochet hat, crochet book, yarns, tığişi şapka, örgü kitabı, örgü ipi
1

It was an unsuccessful challenge because it turned out to be a much bigger hat than it was supposed to be. In fact it wouldn’t fit anyone except someone big like Hagrid! Because it was a difficult pattern, I was very exhausted when I realized the bad result. I was crocheting with 4 – 5 colors at the same time and this was something new for me. I gave up, stopped crocheting and hid it in a far far away corner of a drawer.

2

Then months passed, Corona came, I spent more time at home, reorganized drawers and 2 days ago, I found a coverless pillow and of course I remembered my old friend. It was time to make peace.

It was a square pillow but it became round easily.

3

After putting the pillow inside the old-hat-new-cover, I started crocheting. I’d just learned bobble stitch from this lesson on mybluprint.com (which is free until 16th April!), it seemed like a fun stitch so I gave it a try. And yes, it was reaaally fun and easy.

crochet pillow cover, örgü kırlent kılıfı, bubble stitch
4

Unfortunately my dark green color was finished, so I had to go on with the others. But I like the result, it became a happy, candy-like summer pillow with all these light colors. And here it is:

5

This old friend gave me strength to finish my other WIPs. I don’t feel like starting a new project. Making something beautiful from something old and useless in a short time… This is very valuable these days because it keeps me energetic and creative, helps me use my brain for something other than reading bad news.

Thanks for reading,

Hope to meet you in the next post! Until then, stay colorful!

Husna

P.S. You can follow me on Instagram to stay up-to-date! Here: @coloroclock
Or you can Follow me by writing your email address below and new posts will be sent to your mailbox automatically:


Selam size sevgili insanlar,

Nasılsınız? Umarım evde kalmak dışında çok etkilenmemişsinizdir bu Korona günlerinden. Sağlığınız da, maddi durumunuz da, psikolojiniz de yerindedir… Ben iyiyim şimdilik, yakınlarımda bi şey çıkmadı henüz, o yüzden hala tam olarak etkilemedi. Çok fazla haber okumuyorum, Watsapp gruplarım da olmasa yeni durumlardan pek haberim olmayacak yani. Bu tavrı savunmuyorum tabi ki, hatta bu “sorunları görmezden gelme hali” pek sağlıklı da sayılmaz muhtemelen ama sanırım bu bilinçli cahillik bana bi çeşit koruyucu tabaka etkisi yapıyor, modumu yüksek tutabiliyorum bu sayede.

Tabi modu yüksek tutmaktan, sağlıklı psikolojiden bahsedince örgüden bahsetmeden duramam. Gerçekten ne güzel bi şey oturduğun yerde bi şeyler üretebilmek… Hobinin gerçek değerini bugünlerde daha iyi anladık sanırım. Evde oyalanacak bi şeyleri olmayanlar daha çok sıkıntı yaşıyor bu karantina sürecinde, mesela Türkiye’nin orta yaş üstü erkeklerinin çoğu… Ama tabi hiçbir zaman geç değil yeni bi hobiye başlamak için:) Haydi memleketimin evde bunalan erkekleri, bi ip, bi tığ bulun bi yerlerden, oturun oturduğunuz yerde ve başlayın öğrenmeye!

Bu sıralar örgüyle daha bi sıkı fıkı arkadaş olduk. Boş durdukça kurtlanıyorum. Tabi her arkadaşlık gibi bizim ilişkimizin de inişleri çıkışları oluyor. Şimdi izin verirseniz buna güzel bir örnek teşkil edecek bir hikaye paylaşıciim sizinle…

Zamanın birinde (Ekim 2019’da) Hollandaca bir dergide bulduğum bir tarife göre bir şapka yapmaya başlamıştım (bkz.1. fotoğraf). Dikkatinizi bu kelimeye çekmek istiyorum: Hollandaca. Hem dilimi geliştirmek, hem de örgüde yeni bi yetenek edinmek istemiştim – ki bu dört beş farklı rengi aynı da kullanarak örmekti – ve fakat tabi ki sonuç beklediğim gibi olmadı. (Bkz. 2. görsel)

Olması gerekenden çoook daha büyük oldu. Yani Hagrid ve hatta Süt Kardeşler’deki Gulyabani boyutunda biri olmalı ki öyle bi kafası olsun. Ben de sinirlendim tabi, neyi yanlış yaptığımı bile çözmeye uğraşmadan attım çekmecelerden birinin uzak bir köşesine.

Sonra aylar geçti, Korona geldi, evde daha çok zaman geçirmeye başladım, çekmeceleri falan düzenledim, gözüme kılıfsız bir kırlent çarptı. Kafamda şimşekler çarptı hemen. Kırlent içi kareydi ama eski şapka-yeni kılıfı geçirince yuvarlağa dönüşüverdi. (Bkz. 3. resim)

Böylece tekrar örmeye başladım. Yakın zamanda myblueprint.com‘daki 16 Nisan’a kadar ücretsiz olan derslerde öğrendiğim bobble stitchi uygulamaya karar verdim. (Bu terimin Türkçe karşılığını bulamadım ne yazık ki, videoyu izleyince anlayacaksınızdır.) İlk defa yapıyorum bu ilmik türünü, çok zevkliydi oraya buraya baloncuk serpiştirmek. Koyu yeşil ipim bitmişti, kalanlarla devam ettim ama güzel oldu bence böyle yaz renkleri, lolipopumsu renklerle, neşeli bir şey oldu. İlerleme aşamasını 4. , sonucu ise 5. görselde bulabilirsiniz.

İşte böyle, bu eski dost sayesinde eski, yarım işleri bitirme enerjisi geldi tekrar. Yeni ve büyük projelere başlayıp devamını getirmek gelmiyor içimden. Eski, kullanışsız işleri yeni ve güzel bi şeylere çevirmek daha bi tatlı şu sıralar, üstelik daha kısa sürede bitiveriyorlar. Tatmin gibi tatmin.

Umarım size de üretme enerjisi verebilmişimdir. Yeni yazılarda buluşmak üzere,

Renkli kalın efenim,

Husna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s