crochet

I designed a summer top! / Yazlık bluz tasarladım! :)

(Türkçesi aşağıda)

Hello everybody,

I hope you’re doing fine with this corona-quarantine shit. I don’t have any problems with being home (yet) but knowing nothing about the future and reading the news make me nervous. I’m healthy now and I’m not in the risky group but still I feel the pressure in my head. So to keep my mind healthy, I try to read the news as seldom as possible. And of course, I crochet..

Recently I finished this summer-top.

crochet summer top, tığişi yazlık bluz, world map puzzle, dünya haritası, yapboz, my design, benim tasarımım,

I was planning to wear it this summer in Greece, by the sea… But this is life, now I’m planning to wear it in my balcony, under the morning sun.

I found the pattern on Pinterest, now I can’t find it but it was one of these black-white pictures. Something like this:

crochet pattern

If you click on the picture, it’ll take you to the pinterest page and you can find the similar ones there.

Some time ago, I bought a thin cake yarn. I wanted to crochet something to wear for summer but I didn’t know what. I thought about summer top to wear on top of bikini but I thought the yarn wouldn’t be enough and I didn’t want to buy more yarns. So I began making a summer shawl to wear on my belly on bikini. But then I realized that I could make at least two shawls with one yarn and with this pattern. So I decided to convert the shawl to a summer top.

So I made two shawls and merged them with single crochet.

free crochet pattern, making summer top from two shawls, ücretsiz örgü tarifi, iki şaldan yazlık bluz yapımı, my design, benim tasarımım,

It was the first time I made something like this, so it was difficult for me to measure and arrange the gaps for the arms. I think next time it will be easier.

I was happy to make it because except the stitch pattern, it was completely my design. I mean, I could picture the result in my mind while I was doing the first shawl. I wasn’t sure about it but it became like I dreamed. So this time I’m gonna say this: I’m proud of myself 🙂

That’s it for now, I wish you all less troubled, creative and colorful days,

Husna

P.S. You can follow me on Instagram to stay up-to-date! Here: @coloroclock
Or you can Follow me by writing your email address below and new posts will be sent to your mailbox automatically:———————–

Herkese selam,

Korona-karantina günlerinde nasılsınız? Benim evde durmakla ilgili pek bir sıkıntım yok ama haberleri okudukça, rakamlara baktıkça ya da gelecekle ilgili düşüncelere daldıkça afakanlar basıyor arada bir. Bu yüzden haberleri olabildiğince az takip ediyorum, mümkünse sadece başlıklara bakıyorum. Derim ne kadar kalınlaşmışsa artık, eskiden çok sinirleneceğimi düşündüğüm haberleri şimdi okuyup hızlıca geçebiliyorum. İyi mi bu durum, kötü mü, bilemedim. Neyse, afakan bastığında en büyük kaçış noktalarımdan biri de örgü tabi ki.

Yakın zamanda yukarıda ilk resimde gördüğünüz yazlık bluzu bitirdim. Bu yaz Yunanistan’da deniz kenarında bir yerlerde giymenin hayalini kuruyordum ama işler değişti tabi, sınırlar kapandı falan filan. Kıspet bu işler… Olmadı sabah güneşinin vurduğu balkonumda giyerim n’olcak ki!

Desen modelini Pinterest’te bulmuştum ama kaydetmemişim bi yere, şimdi bulamıyorum ne yazık ki. İkinci resimdeki küçük, siyah-beyaz modeller gibi sadece görsel olarak paylaşılmıştı. Bu küçük resme tıklarsanız Pinterest sayfasına gidip, benzerlerini de orada bulabilirsiniz.

Bu renkleri değişe değişe giden, İngilizce’de cake yarn denen, Türkçe’de ne dendiğini bilmediğim ince ipi yakın zamanlarda almıştım. Yazlık bir şeyler örmek istiyordum ama ne yapabileceğimi tam olarak bilmiyordum. Bluz gibi şeyler için tek yumak ipin yetmeyeceğini düşündüm, yenisini de ha deyip alamayacağım için hiç risk almadım. Bol delikli bir şal örmeye başladım, dedim en kötü ihtimalle bikininin üstüne sararım deniz kenarında, illa işime yarar. Ördükçe fark ettim ki ip öyle hemencecik bitmiyor. Sonra bi cesaret geldi, tekrar bluz hayalleri kurmaya başladım. Kafamda bi tasarım yaptım. İkinci bi şal örüp, ikisini kol vs boşluğu bırakacak şekilde dikecektim.

Sonuç olarak üçüncü görselde gördüğünüz gibi birleştirdim iki şalı. İlk defa böyle bir şey yaptığım için boşlukların uzunluğuna karar vermesi, tekrar tekrar ölçmesi epey zaman aldı. Sonunda da sık iğne ile birleştirdim parçaları. Dikmedim çünkü çok delikli bi desen olduğu için dikiş ipi çirkin gözüküyordu.

İşte böyle, sonucu sevdim ben. Hayalimdeki gibi oldu. Bu yüzden bu defa kendimle gurur duyabilirim rahatça:) Desen hariç tüm tasarım bana ait:)

Daha az dertli tasalı, yaratıcı, rengarenk günleriniz olsun,

Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

2 thoughts on “I designed a summer top! / Yazlık bluz tasarladım! :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s