crochet

Crazy world blanket/Deli dünya battaniyesi

(Türkçesi aşağıda)

Hello crazy world,

How are you surviving? How can you do that? Every time I check the news, it feels like you’re gonna collapse this time but you never do. I admire you. I can not solve anything and I can not run away from problems, so I just try to stay calm, I try to be like you, so I just continue my life: I eat, sleep, smile, laugh, watch something and stop thinking and of course I crochet. Last one is my medicine to keep my mind healthy. So, once more, thank you yarns and hooks and thank you mom!

Here is another appreciation to @ezgissimo.

She is a blogger I follow. She started a granny square challenge two years ago. You can find the first post here: 200 Days of Granny Square. I joined the challenge of course and of course I couldn’t finish it:) But I did more than half of it. And it took 2 years to join the granny squares, to make an edging and to hide the loose ends.

At the end I did it and here I represent you the Crazy World Blanket:

crochet blanket, tığişi battaniye, granny square, tığişi motifi,
100 x 110 cm

I love it. During the process I didn’t really think that I would love it that much. because I made them all for the first time and I couldn’t practice enough, some of the grannies were so uneven, they didn’t seem beautiful to me at all. And I kept thinking how to join them because they were all different sizes. That’s why I kept postponing this process.

But when I began, I saw that it wasn’t that annoying, only if I could free myself from thinking. Which color goes well with which? Should I give numbers to all the grannies, so I don’t have to think about which one to join next? Should I make a plan? When I stopped thinking about all these questions, I could begin enjoying it.

So I learned a lesson from this project: Making plans doesn’t always help you. If the need to make plans make you postpone everything, you can take this as a sign to start working immediately.

I filled the spaces between grannies with single crochet and double crochet. Later I realized that single crochet looks better, because double crochet can stretch more and it makes the grannies seem more uneven.

Another thanks to another blog: Once Upon a Pink Moon, for pom pom edge. I like it a lot! It’s very easy and fun to make. I think I’m gonna use this method for everything. I’m not that afraid of making pompoms any more.

Thank you everyone who shared their granny patterns online. This project really gave me joy in these dark, rainy, full of bad news days. And I think I can use some these patterns later, for my other projects. I still couldn’t decide how to use it. Should I hang it on a wall as a painting or should I use it as a blanket? We’ll see.

That’s it for now.

Dear crazy world,

Until next time, take care of yourself and try to be more colorful,

Husna

P.S. You can follow me on Instagram to stay up-to-date! Here: @coloroclock
Or you can Follow me by writing your email address below and new posts will be sent to your mailbox automatically:


Selam sana deli dünya,

Nasılsın? Nasıl hayatta kalıyorsun? Haberlere her baktığımda her an patlayacakmış gibisin ama patlamıyorsun. Özeniyorum sana, senin gibi olmaya çalışıyorum. Elimden bir şey gelmez, ben de yapmam gerekenleri yapıyorum senin gibi. Yiyorum, uyuyorum, gülüyorum, bir şeyler izliyorum ki böylece beynimi durduruyorum, örgü örüyorum. Bu sonuncusu benim ilacım. Kafayı yememi engelliyor. O zaman bu vesileyle bir kez daha, teşekkürler iplere, tığlara ve tabi ki anneme!

Bir başka teşekkür de @ezgissimo ‘ya.

Kendisi takip ettiğim bir blogger. İki yıl önce bir meydan okuma başlatmıştı. 200 günde 200 farklı granny square örmek için. Sonunda birleştirip battaniye yapmaktı amaç. İlk duyuru yazısını şurada bulabilirsiniz. Tabi ki hemen atladım, katıldım ben de ve tabi ki sonunu getiremedim, yarısından sonra pes ettim. Sonrasında da motifleri birleştir, çerçevesini ör, sarkan ipleri gizle falan derken bugünü buldu son halini alması. Ve benim bugünlere ithafen Deli Dünya Battaniyesi olarak adlandırdığım sonuç, yukarıda ilk resimde gördüğünüz gibi oldu.

Çok sevdim ben. Aslında bu kadar seveceğim bi sonuç çıkacağını düşünmüyordum. Bazı motifler ilk defa yaptığım ve mükemmelleştirecek kadar denemeye vaktim olmadığı için yamuk yumuk olmuştu. Gördükçe mutlu olamıyordum. Bi de hepsinin boyutu, ip türü farklıydı. Bunları yanyana getirip nasıl birleştireceğimi düşündükçe afakanlar basıyordu. Ama sonunda kolları sıvadım, giriştim ve zihnimi özgür bırakıp, aman uygun renkleri bir araya getireyim, aman bi plan yapayım, aman hepsine birer numara vereyim ki sonra hangisinin yanına hangisinin geleceğini düşünüp durmayayım, gibi endişeleri bir yana bırakınca su gibi aktı.

Bu projeden ne ders çıkardım? Plan yapmak her zaman işe yaramıyormuş. Hatta plan yapma düşüncesi işleri ertelemene sebep oluyorsa, direk işe girişmen gerektiğinin işareti sayılabilirmiş.

Aralardaki boşlukları da sık iğne veya trabzanlarla doldurdum. Sonradan fark ettim ki sık iğne daha mantıklıymış, trabzan örgüyü daha bi bollaştırdı, boşlukların düşündüğümden geniş olmasına sebep oldu.

Bir başka teşekkür de kenarlarda kullandığım ponponların tarifini paylaşan bloga: Once Upon a Pink Moon. Gerçekten çok kolay ve eğlenceli bir tarifti. Ben artık bunu her şeyde kullanırım. Ponponlar biraz gözümü korkutuyordu açıkçası, daha cesur davranabilirim artık.

Son olarak da motif tariflerini internette paylaşan herkese teşekkürler. Bu iş gerçekten içimi açtı bu karanlık, yağmurlu, kötü haber getirip duran günlerde. Üstelik bu motiflerin bazılarını sonra başka işlerde de kullanabilirim diye düşünmek de ayrıca içimi açıyor. O yüzden sürekli gözümün önünde tutasım var. Nasıl kullanacağıma henüz karar vermedim. Belki duvara asarım tablo gibi, belki de direk battaniyecik olarak kullanırım. Göreceğiz…

Şimdilik bu kadar.

Sevgili deli dünya,

Bir daha görüşünceye dek, kendine iyi bak, renkli kalmaya çalış,

Hüsna

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

2 thoughts on “Crazy world blanket/Deli dünya battaniyesi

  1. Bayıldım bayıldım ellerinize sağlık ❤
    Çok hoş gerçekten de, en güzeli de ne biliyor musunuz? Araya zaman girse de tamamlanmış olması.
    Adı da ayrı bir yaratıcı.
    İyi günlerde sizi ısıtması dileğimle

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s