crochet

Becoming a crazy yarn lady / Bunun Turkcesi ne acaba?

(Turkish version is below.)

Helloo dear people,

Today I have a story to tell you. It begins with wild passions and ends with some questions without any answers.

I went to Kruidvat which is a shop in every city of Holland where you can find beauty and cleaning products, toys, some hobby materials, clothes etc. And they are usually cheap. I went there today just to buy face cream and deodorant. But of course I wanted to have a look at op=op shelf (discount shelf). I saw some yarns there. They were not very cheap indeed ( 1.50 euro for 50 gram acryl shawln yarn) but they were washable in the machine and I just couldn’t stop myself to buy few because they were on the op=op shelf.

They were all mixed up, I chose the yarns that still got the labels on them and paid for them and left the shop. Here ıs what I got:

crochet yarns, shawl yarns, tığişi ipleri, şal ipleri,

(Cake yarn at the left sıde was 3 euro but it’s not the topic now, forget it)

When I left the shop, I checked the receipt to see what was the price normally at the entrance and I saw that their normal price was 1.50 euro! I bought them for 0.75 cent each! Oh what a relief! Then I couldn’t stop myself, turned back to the shop again and hold all the mixed yarns in my arms and asked the lady who was working there ”How can I buy these?” I told that I found only two labels in this mess so she told me to pay for only two balls of yarns. I was very happy because I was sure that there was more than 2 balls of yarns there. She was looking at me like I was crazy and wished me good luck with this mess while I was leaving.

I was still very happy and excited to see how many balls were there and was thinking about the things I could crochet with those… At the same time, I was thinking that it was the first time that I showed in public how crazy I was for crocheting. And that made me feel like these ”crazy yarn ladies” that I saw photos on the internet. I’m one of them now and two Kruidvat workers know that too.

I’m honored with that label and I’m gonna carry it with responsibility and a lot of productivity. 🙂

crochet yarns, shawl yarns, gordian knot, kördüğüm, tığişi ipleri, şal ipleri
Here is the mess for 1.50 euro

It took around 2 hours but I managed to solve the puzzle and here is the result:

yumak, yarn ball

Four and a half balls of yarn!

Now it’s time to think what to do with all these shawl yarns. Some shawls maybe… Or maybe another summer top… I need to check the patterns I have.

The only thing making me uncomfortable about being a crazy yarn person is thinking about the production conditions of those cheap yarns. How can they be so cheap? Now, in this Kruidvat situation, the shop couldn’t sell them for normal price and the company decided to lower the price for last few pieces.That’s a very common selling strategy and they trick people like me.

But there are some shops which always sell cheap yarns. How is that possible? Cheap labor? Inhuman working conditions? Harm for environment? I don’t know… And also, does expensive yarn automatically mean good working conditions? I don’t think so. In this modern life, it seems impossible to buy something and think that it doesn’t harm anybody/nature. I think I have a new topic to search and figure out.

For now let’s make some colorful things,

Husna

P.S. You can follow me on Instagram to stay up-to-date! Here: @coloroclock
Or you can Follow me by writing your email address below and new posts will be sent to your mailbox automatically:


Merhabalaaar,

Bugün biraz heyecanlandım, konu ip olunca buraya yazmadan duramadım. Hikaye heyecanlı başlayıp sorgulamalarla bitiyor. Hazır olun.

Bugün buradaki ucuzcu mağazalardan biri olan Kruidvat’a uğradım. Kruidvat Hollanda’nın her şehrinde bulunan, kişisel bakım, temizlik, oyuncak, kıyafet, hobi malzemeleri vs satan bir yer. Her hafta değişik bir üründe indirim oluyor. Op=op yazan raflarda da bu indirimli ürünler sergileniyor. Sadece deodorant ve yüz kremi almaya gitmiştim ama bu op=op raflarına da bakmadan geçmedim tabi ki. Çoğunlukla hiçbi şey bulamadan çıkarım ama bu sefer karman çorman halde bir ip rafı gördüm. Tanesi 1.50 euroydu. Burası için sıradan bir fiyat. Ama baktım hepsi makinede yıkanabilir ipler, kendi kendimin aklını çeldim, dağılmamış, tam yumak halinde olanları attım sepete, ödedim çıktım hafiften bi vicdan azabıyla. (Bkz. yukarıdaki 1. resim. En soldaki cake tipi ip 3 euro idi ama şimdi konumuz o değil, ona takılmayınız.)

Çıkınca fişe bi göz attım, gerçek fiyatları neymiş diye, o da ne, meğer 1.50 euro gerçek fiyatıymış! Yani tanesini 75 cente almışım! Vicdan azabı anında yok oldu, hatta son derece kararlı bi şekilde geri döndüm, o karman çorman ip yığınına tekrar bakmaya gittim. Hepsini kucağıma aldım, görevliye sordum, bunları almak istiyorum ama nası olcak? diye. İki tane etiket bulduğumu söyledim, tamam o zaman iki yumak ücreti alırız, dedi, deli misin manyak mısın dercesine bakıp gülerken.

İlk defa “crazy yarn lady” diye tabir edilen insanlardan olduğumu, sonunda olduğumu hissettim. Kendi kendime zaten biliyordum bunu ama ilk defa kamusal alanda da bunu göstermiş oldum. Al sana bi etiket daha şu fani dünyada, güle güle kullan, dedim kendimeç

Ama sıkıntı yok, sevdim bu etiketi. Hakkını vereceğime, son derece üretken olacağıma and içerim!

Sonuç olarak 4,5 yumak ip çıktı ikinci fotoğrafta gördüğünüz karmaşadan. Ki sonuçta ortaya çıkan yumakları da üçüncü fotoda görebilirsiniz. O buçuk neden buçuk olarak rafta duruyordu, ben de bilmiyorum.

Şimdi aklıma bi soru takılıyor. Bu ucuz ipler nasıl ucuz oluyor? Bu Kruidvat mağazası meselesinde özel bir durum var, normalde o kadar da ucuz değilken, satamayınca, son birkaç parça için fiyatı düşürmüşler. Fakat normalde hep ucuz ip satan yerler var, onlar nasıl koruyabiliyor o fiyatı? Ucuz işçilikle mi, insanlık dışı koşullarda işçi çalıştırarak mı, çevreye zarar vererek mi? Bilmiyorum. Üstelik pahalı ip üretiminde de bunların olmayacağı garanti değil. Bu dünyada herhangi bir şeyi satın alıp, tüketip kimseye zararının olmadığını iddia etmek biraz fazla naiflik olur. İyice araştırılıp öğrenilecek konulara bir yenisi daha eklendi, hadi bakalım.

Neyse, şimdilik, bol renkli bir şeyler üretme zamanı diyelim,

Selamlar,

Husna

*Crazy yarn lady’yi de nasıl çevireceğimi bilemedim açıkçası, Türkçe’de var mı bir karşılığı, yoksa ‘ip manyağı deli manyak kadın’ deyip geçeyim mi?

Not: Daha güncel paylaşımlarım için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @coloroclock
Ya da mail adresinizi aşağıdaki boşluğa girerseniz, yeni yazılar otomatik olarak posta kutunuza gelecektir.

2 thoughts on “Becoming a crazy yarn lady / Bunun Turkcesi ne acaba?

  1. I love this! You had me laughing. The yarn looks lovely and you got it for a great price too! I’m a crazy yarn lady too but also frugal (some say cheap). Untangling that mess would have been no problem for me, especially if I got more yarn for a better price because of that mess. Congrats on your find. 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s