Genel

Thoughts/ Düşünceler

(Türkçe versiyonu aşağıda)

Hello dear people,

How are you?

I know, I haven’t been recently around here. There is no exact reason to apologize, so, maybe it’s better not to. I’ve been busy with thinking. About what? (I can imagine you’re asking that). About having an Etsy shop and the products I can sell there. At first I was trying to find some patterns to make and sell, trying to ask for designers’ permission for that bla bla… But then I began to think about creating my own designs. Not some gorgeous designs but more simple ones. It is more fun for now. Of course to widen my imagination, I need to learn basic stitches faster. That’s why I watch “How to…” videos on Youtube everyday. They really help. Even if I never made that stitch before, I can remember it and mix it with some other stitches and Ta-daa a new texture is created! It is really fun. Until now I didn’t really use my creativity when I was crocheting because I always followed the patterns.

Yeah, there is always something new to learn about yourself!

And as I decided to sell hats, I ordered a mannequin online. It was very cheap because I didn’t want to invest a lot as I didn’t trust myself if I can continue or not. But of course there are some consequences of buying cheapest product. Here, look at this poor woman:

mannequin, manken, büst, styrofoam

I don’t know how but she got some scars on the way home. I still like her though, she has a character now. Maybe she had a tough life, I don’t know, she doesn’t talk a lot.

And here is the very last drops of my yarn stash.

yarn stash, yarn ball, yumak, ip rafım, ip dolabım

I am very proud of this picture. Months ago I promised myself not to buy any yarns before I finish these. And I did it baby!

That’s all for now,

Wish you rainy but colorful days,

Husna


Herkese merhabaa,

Nasılsınız görüşmeyeli? Epey oldu, biliyorum ama özür dilemek için geçerli bi sebebim yok, o yüzden dilemesem daha iyi sanki.

Bol bol düşündüm bu süreçte. Örgülerimi Etsy’de satmaya karar verdim. Ne satsam diye düşündüm. Yazılı, tekrar tekrar yapmak isteyebileceğim türden modeller aradım. Bulduklarımı tasarımcılarına sordum, modelinizi örüp satabilir miyim, diye. (Bunun yazılı bir kuralı yok sanırım ama hazır tasarımları sahiplerine hiçbi şey demeden kullanıp para kazanmak bir tuhaf geliyor bana. İçim rahat etmiyor.) Kimisinden onay aldım, onlar cepte. Fakat bu sırada düşünmeye devam ettim, kendim tasarlasam ya! dedim. Yapmayı düşündüğüm ürünler çok karmaşık projeler olmayacak. Eğer bilgi dağarcığımı geliştirirsem, daha yaratıcı olabilirim, dedim, bu yüzden her gün daha önce hiç denemediğim örgü yöntemlerini görmek için Youtube videoları izliyorum. Epey de zevkliymiş bi şeyler uydurup, söküp söküp yapması, onu bi standarda oturtmak filan. Eskiden hep hazır modellerden örerdim, bu tip yaratıcılığımın hiç olmadığını düşünürdüm. Daha işin çok başındayım tabi, şımarmadım ama seviniyorum yine de.

Bu düşünmelerim sonucunda şapka satmaya karar verdiğimden, bir model (büst) sipariş ettim internetten. Fakat zavallım yukarıdaki ilk fotoğrafta görebileceğiniz gibi, yara bere içinde geldi. İşe ne kadar süre devam edeceğimi bilemediğimden fazla yatırım yapmayayım deyip en ucuzundan almıştım, sonuç bu. Neyse, ucuz etin yahnisi böyle olur. Ama iyi oldu, sevdim, bi karakter kattı kadına, çok acı çekmiş de, gizemli takılıyor, çok konuşmadığı için derdini tasasını bilmiyoruz, bilmemizi de umursamıyor, gibi.

Ve diğer fotoğrafta da kalan iplerimi görüyorsunuz. Aylar önce kendime bir söz vermiştim, bu ipler bitmeden yenisini almayacağım, diye. Bi tek bunlar kaldı, aferin bana. Az seçenek olunca yaratıcılığım da artıyor. Yemek yaparken de aynı hatta, dolapta ne kadar az şey varsa, o kadar farklı ve (bence) lezzetli bi şeyler hazırlayabiliyorum.

Neyse efenim, şimdilik benden haberler bu kadar,

Renkli kalın,

Husna

P.S. You can follow me on Instagram to stay up-to-date! Here: @coloroclock
Or you can Follow me by writing your email address below and new posts will be sent to your mailbox automatically:

One thought on “Thoughts/ Düşünceler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s